Arbejde, tanker og handlinger i dans

Dansehallerne præsenterer
Meet, Eat and Talk

Arbejde, tanker og handlinger i dans
Det er noget af et scoop, at du denne gang til Meet, Eat and Talk kan møde det London-baseret kunstnerpar Igor and Moreno, som du måske allerede kender, da vi tidligere har vist deres arbejde med forestillingen Idiot Syncrasy. Sammen med vores kunstneriske leder Efva Lilja, vil Igor og Moreno denne aften tage os med til en samtale om arbejde, tanker og handlinger i dans.

Om Igor and Moreno
Igor Urzelai (ES) og Moreno Solinas (IT) er to London-baseret kunstnere, som har arbejdet sammen siden 2007. I 2009 stiftede de ‘BLOOM! et dansekollektiv og Igor&Moreno i 2012. Deres arbejde er karakteriseret ved deres interesse for den bevægende krop og umiddelbarheden som redskab for ideer og ønsker. Igor og Moreno skaber værker om mennesker, og om hvad er det der gør os til sådanne særlige dyr.

Om Meet, Eat and Talk
Målet med Meet, Eat and Talk er at føre en aktiv dialog om koreografisk scenekunst og dens betydning i samfundet – i direkte dialog med dig, jer og vores omverden og på den måde udvikle viden og øge bevidstheden om kunst og dens betydning.

Der vil være lidt snacks og en forfriskning.
OBS: Vi holder dialogen på engelsk, hvis der er deltagere, der er engelsksproget.

PRAKTISK INFO
Sted: Cafeen, Den Frie Udstillingsbygning / Oslo Plads 1, København Ø
Hvornår: Onsdag 24. juni 2018
Varighed: ca. 2 timer
Fri entré. Der vil blive serveret snacks undervejs. Tilmelding ikke nødvendig

Foto: Tom Medwell

Læs mere:

Forfatter: camilla

Jeg arbejder i Dansehallerne med PR & Kommunikation for de forskellige forestillinger og aktiviteter vi har i huset. Dansehallerne er et vitalt samlingspunkt og nationalt kompetencecenter for dans og koreografi. Dansehallerne har administration på H.C. Andersens Boulevard 25, 3. / KBH V samt en mindre afdeling i hjertet af Aarhus. Alle Dansehallernes aktiviteter, forestillinger, talks og events foregår rundt omkring i København i samarbejde med en række markante og spændende kunstinstitutioner, partnere og venues – samt rundt omkring i hele Danmark.

Skriv et svar